Nadciąga rewolucja

Jon Hamm as Don Draper in "Mad Men". (AP Photo/AMC Frank Ockenfels)

W roku 2015 wyemitowane zostały ostatnie odcinki jednego z najbardziej kasowych seriali w historii – MAD MEN. Pomimo iż druga połowa finalnego sezonu nosi tytuł „The End of an Era”, to w istocie rzeczy mamy do czynienia z początkiem nowej ery. Ery, którą zainicjował właśnie MAD MEN. Don Draper – główny bohater serialu, był pierwszym protagonistą (od czasów Indiany Jonesa), noszącym kapelusz. Postać wykreowana przez Jon’a Hamm’a cechowała się klasycznym, lecz niearchaicznym stylem, którego zwieńczeniem był właśnie kapelusz, idealnie uzupełniający całość. Styl Dona Drapera podkreśla jego siłę perswazji, władzę oraz pozycję społeczną. Od czasu Premiery MAD MEN’a mamy dosłownie wysyp męskich bohaterów, których atrybutem jest eleganckie nakrycie głowy.

Jep Gambardella – Wielkie Piękno

Jep Gambardella – Wielkie Piękno – obsypany nagrodami film z 2013 roku jest prawdziwą ucztą dla oka, główny bohater to facet z klasą.

Neal Caffrey – Białe kołnierzyki

Neal Caffrey – Białe kołnierzyki – inteligentny i pewny siebie bohater ewidentnie inspiruje się stylem Franka Sinatry.

Walter White a.k.a. Heisenberg – Breaking Bad

Walter White – Breaking Bad – dla ulubionego „kucharza” Ameryki, kapelusz jest jednym z synonimów przemiany, którą przechodzi.

Wpływ srebrnego ekranu widać już wśród gwiazd Hollywood.

Pharrell Williams

Pharrell Williams

Giancarlo Esposito

Giancarlo Esposito

Michael Rooker

Michael Rooker

Tom Hanks

Tom Hanks

J.K. Simmons

J.K. Simmons

Kolejne przykłady można by mnożyć bez końca. Kapelusze wracają i wrócą na dobre. Dziś nie są już przymusem wynikającym z dresscodu, lecz narzędziem do wyrażania indywidualizmu.