Genialny rusznikarz

W tym roku obchodzimy 160 rocznicę urodzin Johna Browninga

***

John Browning przyszedł na świat 21 stycznia 1855 roku. W ciągu swojego życia uzyskał przeszło 120 patentów dla ponad 80 modeli karabinów i pistoletów, stając się najważniejszą postacią w historii rozwoju broni palnej. Wychowany w rodzinie rusznikarzy, posiadał niebywałą intuicję oraz zrozumienie dla zasad działania i mechaniki broni – w wieku zaledwie 14 lat skonstruował swój pierwszy karabin. Jego niewątpliwy talent doceniły między innymi Winchester Repeating Arms Company. Efektem ich współpracy były legendarne karabiny Winchestera w systemie lever-action oraz strzelba pump-action, bardzo popularna do dziś.

Winchester Model 1886 - legenda dzikiego zachodu

Winchester Model 1886 – legenda dzikiego zachodu

Winchester Model 1897 - pierwszy pump-action shotgun

Winchester Model 1897 – pierwszy pump-action shotgun

Ponadto Browning opracował na przełomie wieków strzelbę samopowtarzalną, niewymagającą przeładowania po każdym strzale.

Browning Auto-5 - pierwsza strzelba półautomatyczna

Browning Auto-5 – pierwsza strzelba półautomatyczna

Za jego największe osiągnięcie uważam jednak wynalezienie idei broni automatycznej, zasilanej przez gazy prochowe odprowadzane z lufy. To rewolucyjne rozwiązanie jest podstawą działania praktycznie każdego współczesnego karabinu automatycznego, łącznie z automatem Kałasznikowa.

Colt Model 1895 - pierwszy w historii skuteczny karabin maszynowy. Na zdjęciu polscy żołnierze podczas bitwy warszawskiej

Colt Model 1895 – pierwszy w historii skuteczny karabin maszynowy. Na zdjęciu polscy żołnierze podczas bitwy warszawskiej

Dwie konstrukcje Browninga okazały się tak ponadczasowe, że w niemal niezmienionej formie, nadal są wykorzystywane przez służby mundurowe. Mowa tu o karabinie maszynowym Browning M2 oraz legendarnym amerykańskim pistolecie Colt M1911 (wciąż na wyposażeniu m.in. Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Policji Los Angeles).

Browning M2 - służy jako uzbrojenie na transporterach opancerzonych, helikopterach, a nawet czołgach

Browning M2 – służy jako uzbrojenie na transporterach opancerzonych, helikopterach, a nawet czołgach

Colt M1911 kal. .45 ACP

Colt M1911 kal. .45 ACP

Niewątpliwie John Browning był geniuszem i wizjonerem. Bez jego innowacyjnych rozwiązań trudno sobie wyobrazić współczesną broń palną.