Stary przyjaciel

Tej jesieni miną 4 lata, odkąd kupiłem swój pierwszy kapelusz. Od tego czasu służy mi doskonale, nawet w najcięższych warunkach.

Fedora Polkap

Egzemplarz ten został wykonany przez skoczowską firmę Polkap. Na podstawie doświadczenia, które nabyłem przez kilka lat użytkowania, muszę powiedzieć, że jest to prawdopodobnie jedyny w Polsce producent kapeluszy, który wykonuje je zgodnie ze sztuką. Jeśli chcecie nabyć kapelusz (nie mam tu na myśli „filcowego badziewia z sieciówki”), a nie stać was/nie chcecie ryzykować kupna przez internet markowego produktu ze Stanów Zjednoczonych, Australii czy Włoch, to jest to rozwiązanie dla was. Trzeba tylko przymknąć oko na kilka istotnych z punktu wizerunkowego kwestii: fatalną stronę internetową Polkapu, odpychające zdjęcia i stan, w jakim dotrze do was wymarzone nakrycie głowy. Czy warto przejść przez nieprofesjonalne traktowanie klienta? Moim zdaniem tak, ponieważ od trzech lat nie musiałem nabywać innego nakrycia głowy. Kapelusze ze Skoczowa, kolokwialnie mówiąc, po prostu dają radę. Po odebraniu trzeba im co prawda poświęcić chwilę, delikatnie wyszczotkować, a następnie nad parującym czajnikiem uformować w pożądany kształt i voilà!

Kupno mojej pierwszej fedory zbiegło się w czasie ze znacznym wzrostem tempa mojego życia, co wiązało się ze zwiększeniem ilości kurzu, piachu, błotnistych kałuż, śnieżnych zasp, doraźnych polowych napraw różnorakiego sprzętu oraz długich pieszych wędrówek. Paradoksalnie, wprowadzenie do mojej garderoby tego eleganckiego, ale też szalenie praktycznego dodatku doprowadziło do tego, że mój styl stał się bardziej utylitarny. Coraz częściej, zamiast garnituru, zacząłem wybierać jeansy i sztruksową marynarkę, wykorzystując kapelusz, jako swego rodzaju usprawiedliwienie „niewyjściowego” wyglądu. Tym sposobem upiekłem dwie pieczenie na jednym ogniu – praktyczność zwyciężyła, a ja dalej jestem postrzegany jako elegancki gość.

Z perspektywy czasu, nie wyobrażam sobie dziś funkcjonowania bez kapelusza, który moim zdaniem jest zapomnianą mądrością naszych przodków – to stylowy dodatek, który jest jednocześnie wygodny i praktyczny, a przy minimalnej trosce, posłuży właścicielowi przez wiele lat.