Elegancja motoryzacyjna

W dzisiejszych czasach samochody z każdego segmentu aspirują do miana sportowych. Za ideał stawiane są dynamiczne, agresywne linie nadwozia oraz wielkie ażurowe felgi na nisko profilowych oponach, eksponujące zaciski hamulcowe. O ile po stronie technologicznej zawsze dążono do jak najlepszych osiągów, to w kwestii stylistyki doszło do znaczącej zmiany priorytetów. W pierwszej połowie XX wieku masywność i dostojność wyglądu auta była cnotą. Zamawianie unikalnej karoserii stanowiło powszechną praktykę wśród zamożnych klientów, a w sylwetkach samochodowych nie brakowało nawiązań do ówczesnych stylów jak Secesja, Art-Deco czy Mid-Century. W tamtym czasie wyobraźnię projektantów mogły krępować co najwyżej ograniczenia technologiczne, a nie restrykcyjne normy bezpieczeństwa.

To, co zostało z tych lat, można dziś podziwiać nie tylko w muzeach, ale również na konkursach elegancji motoryzacyjnej – zlotach klasycznych samochodów z najwyższej półki. Marki upadłe przed siedemdziesięcioma laty, legendarne auta wyścigowe, jedyne w swoim rodzaju egzemplarze, przy których Mustang GT z 1967 roku wygląda pospolicie, a także unikatowe prototypy z dawnych lat i współczesne auta koncepcyjne. Zapraszam na zestawienie dwóch najbardziej prestiżowych imprez zrzeszających koneserów zabytkowej motoryzacji.

Concorso d’Eleganza Villa d’Este

Raz do roku, w drugiej połowie maja, nad jeziorem Como we Włoszech odbywa się konkurs Villa d’Este. Podczas organizowanej od 1929 roku imprezy można podziwiać około 50 samochodów przypisanych do różnych kategorii. Od blisko 10 lat konkurs organizuje BMW Group we współpracy z Grand Hotel Villa d’Este – trzeba przyznać, że okoliczności przyrody czynią to wydarzenie wyjątkowym i podkreślają piękno zgromadzonych motoryzacyjnych dzieł sztuki.

Pebble Beach Concours d’Elegance

Konkurs organizowany na polu golfowym w Pebble Beach w Kalifornii jest uważany za najbardziej prestiżową imprezę motoryzacyjną. Co roku przyciąga blisko 15 tysięcy widzów, podziwiających ponad 150 samochodów. Jury ocenia auta na podstawie autentyczności, stylu, funkcji oraz historii, a spośród zwycięzców poszczególnych kategorii wyłaniany jest „Best of Show”. Ponadto grupa sędziów honorowych złożonych z osób szczególnie zasłużonych w przemyśle i sporcie motoryzacyjnym, przyznaje specjalne nagrody dla pojazdów szczególnie wyróżniających się.