Renesans kapelusznictwa

Druga połowa XX wieku to czarny okres dla przemysłu kapeluszniczego – gwałtowny spadek zainteresowania eleganckimi nakryciami głowy doprowadził branżę do ruiny. Przetrwały tylko największe marki, głównie za sprawą ich obecności w popkulturze. Cały czas jednak mówimy o fabrykach i masowej produkcji, a nie o rzemiośle, które właśnie przeżywa swój renesans – jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe warsztaty i manufaktury oferujące kapelusze na miarę, z możliwością personalizacji najdrobniejszego detalu. Dzięki internetowi i mediom społecznościowym niszowe zakłady mogą skutecznie konkurować z weteranami tego biznesu. Zapraszam na krótki przegląd najbardziej interesujących offowych kapeluszników.

Nick Fouquet

Nick Fouquet to kapelusznik-artysta z Venice Beach w Kalifornii. Do jego klientów należą między innymi Bob Dylan, Madonna, Bono i Pharrell. Charakterystyczną cechą jego stylu jest nadawanie nakryciom głowy znoszonego wyglądu. Aby osiągnąć taki efekt, Nick stosuje różne techniki patynowania – najbardziej widowiskowe jest podpalenie gotowego kapelusza.

????????? #nickfouquet

A post shared by Nick Fouquet (@nickfouquet) on

Layers #nickfouquet

A post shared by Nick Fouquet (@nickfouquet) on

Trust the process… #nickfouquet

A post shared by Nick Fouquet (@nickfouquet) on

The Penman Hat Company

Rzemieślników specjalizujących się w replikach kapeluszy Indiany Jonesa jest tak dużo, że trudno byłoby wymienić ich wszystkich. Mój wybór padł na firmę The Penman Hat Company.

John Penman cieszy się taką popularnością wśród fanów filmowej sagi, że poza kapeluszami na miarę, na które trzeba czekać kilka tygodni, w ofercie pojawiły się również gotowe kapelusze w standardowej rozmiarówce, dostępne od ręki – Everyman Hats. Mnie osobiście przekonał filmik prezentujący właściwości użytkowe produktów Penmana – prawdziwe kapelusze Indiany Jonesa :)

Havstad Hat Company

W tym zdominowanym przez mężczyzn rzemiośle Cate Havstad stanowi prawdziwy wyjątek. Zlokalizowana w Oregonie, wytwarza przede wszystkim kapelusze kowbojskie i westernowe.

Havstad Hat Company from Aaron Lee Photography on Vimeo.

Kate z pewnością nie boi się wyzwań, po zaledwie 2 latach w branży przeniosła swój warsztat do przyczepy Airstreama i ruszyła w podróż po Ameryce – jej wyczyn jest dla mnie inspiracją.

My airstream workshop as captured by @suseheinz ✨ There were a lot of directions I could have taken this endeavor; in 2015 I walked away from an option to grow and expand, I choose to keep my production small and exclusive, custom and on wheels to allow for ultimate freedom. Freedom, to be free…artistically, economically, free to pick up and move wherever this path was to take me… It is exactly what my soul needed to explore through my twenties. And here we are today, in love with a hell of a man, building this dream and our farm dreams in Madras, Oregon☺ #havstadhatco #airstreamworkshop #casadfamilyfarms #mobileworkshop #hatmakeronwheels #hatter #hatmaker #artisan #workshop #modern #traditions #cosmicfarming #madras

A post shared by Cate Havstad (@havstadhatco) on

Penumbra Hat Company

Penumbra Hat Co. to mała, raczkująca manufaktura z Holandii. Postanowiłem uwzględnić ją w tym przeglądzie ze względu na poziom detali w upięciach, który zapiera dech w piersiach.

M is for… Long time in the making, but nearly finished! #hat #hatmaker #hatter #penumbrahatco #handmade #maker

A post shared by Penumbra Hat Co. (@penumbrahatco) on

Hello world! #penumbrahatco #hatmaker #hatter #custom #hats

A post shared by Penumbra Hat Co. (@penumbrahatco) on

Ribbon detail (had to use flash, so the colours are a bit off). #penumbrahatco #hatmaker #hat

A post shared by Penumbra Hat Co. (@penumbrahatco) on

Hornskov København

Choć Peter Hornskov prowadzi swój zakład zaledwie od roku, to już cieszy się olbrzymią popularnością w krajach Beneluxu. Szybko zdobyta sława to zasługa między innymi wzorowo prowadzonego konta na Instagramie.

Help us improve by answering a few questions and participate in our giveaway for a chance to win your very own custom hat! Link in bio.

A post shared by Hornskov København (@hornskovkobenhavncom) on

‘The Carpenter’ Available on our website.

A post shared by Hornskov København (@hornskovkobenhavncom) on

Custom black colored teardrop fedora with a wide silk grosgrain ribbon & a matchstick from the collection.

A post shared by Hornskov København (@hornskovkobenhavncom) on

Alley Kat Hat Company

Alley Kat Hat Co to mała garażowa manufaktura specjalizująca się przede wszystkim w fedorach stylizowanych na American Golden Age. Chciałoby się powiedzieć „jedna z wielu”, ale moją uwagę przykuło całkowicie ręczne wykonanie – nawet potniki wszywane są wyłącznie przy pomocy igły.

Gannon Hat Company

Oregon to prawdziwe zagłębie kapelusznicze. Michael Gannon z Portland na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim skandalicznie niskimi cenami: 175$ za kapelusz z włosa króliczego i 225$ za bobrowy, to taniej niż za produkt ze sklepowej półki! Jeśli to Was jeszcze nie przekonało, to zapraszam do przejrzenia portfolio Michaela na Instagramie.

#vintage #hat #style #portland #hatmaker #handmade #bespoke #mensfashion #gannonhatco

A post shared by M.C. GANNON HAT COMPANY (@gannonhatco) on

#vintage #style #menswear #fashion #hats #hat #portland #handmade #handcrafted #custom #bespoke #mensfashion #gannonhatco

A post shared by M.C. GANNON HAT COMPANY (@gannonhatco) on

#vintage #hat #menswear #style #fashion #hats #vintagestyle #portland #custom #handmade #handcrafted #bespoke #gannonhatco

A post shared by M.C. GANNON HAT COMPANY (@gannonhatco) on

#vintage #hat #style #menswear #handmade #hats #portland #fedora #fashion #handcrafted #bespoke #custom #gannonhatco

A post shared by M.C. GANNON HAT COMPANY (@gannonhatco) on

Black Sheep Hat Works

Na koniec mój faworyt – warsztat kapeluszniczy z prawdziwego zdarzenia. Z każdą kolejną aktualizacją profilu na Facebooku, utwierdzam się w przekonaniu, że dla Black Sheep Hat Works nie ma zadań niewykonalnych. Twarde meloniki, perforowane, bogato zdobione potniki z pętelkami-wieszakami, awangardowe upięcia, perfekcyjnie wykończone krawędzie rond. Sami zobaczcie :)